DLACZEGO HISTORIA SZTUKI

Jeżeli trafiłeś na tę stronę to pewnie zamierzasz wybrać historię sztuki jako jeden z przedmiotów na egzamin maturalny i zastanawiasz się, czy rzeczywiście warto.
.
Oto kilka powodów, dla których historia sztuki jest dobrym wyborem:
.

1. Powód praktyczny – studia i możliwości kariery

Nie ma co ukrywać, że pierwszy powód jakim kierujemy się przy wyborze przedmiotów maturalnych jest mocno praktyczny – chodzi przede wszystkim o to, by zoptymalizować nasze szanse przyjęcia na wymarzony kierunek studiów lub, jeśli nadal nie jesteśmy zdecydowani, co konkretnie chcemy studiować, by wyniki maturalne otworzyły nam jak największą ilość możliwości w momencie składania kandydatur na uczelnie wyższe.
Z tego punktu widzenia historia sztuki może wydawać się przedmiotem mocno niszowym i hermetycznym, jednak zapewniam Was, że to tylko pierwsze wrażenie i wystarczy przyjrzeć się chwilę obecnej sytuacji na rynku pracy, by zrozumieć, jak bardzo posiadanie na świadectwie maturalnym tego przedmiotu może okazać się pomocne w budowaniu naszej przyszłej kariery.
Historia sztuki jest oczywiście niezbędna jeśli chcemy pójść na studia artystyczne, zostać architektemdesigneremmuzealnikiemgalerzystą/marszandemhistorykiem i/lub krytykiem sztukipracownikiem domu aukcyjnegoarcheologiem czy kulturoznawcą, ale na tym wachlarz możliwości zdecydowanie się nie kończy. Wręcz przeciwnie! Obecnie, gdy coraz więcej zawodów wiąże się z wirtualną rzeczywistością i stawia na kreatywność, wiedza z historii sztuki staje się podstawą wielu z nich i stanowi ogromny plus (jeżeli nie jedno z wymagań) w momencie selekcji kandydatów na studia.
Przyszły grafik komputerowy musi nie tylko doskonale znać się na informatyce, ale także być biegłym w historii rozwoju form artystycznych. Przyszli projektanci czcionek czy nawet projektanci mody, wbrew pozorom, nie opierają się wyłącznie na historii krojów pisma lub znajomości tkanin i tendencji – bez podstaw historii sztuki nie będą bowiem w stanie stworzyć nowych form! Podobnie, jeśli marzysz o pracy w reklamie i za kilka lat widzisz się na stanowisku dyrektora kreatywnego/artystycznego jakiejś marki – historia sztuki da Ci doskonałą bazę i, gwarantuję, rozbudzi Twoją kreatywność! A może czujesz, że sprawdził(a)byś się w roli dyplomaty lub ambasadora? Czy wiesz, że znajomość historii sztuki jest ogromnym plusem przy konkurowaniu o tego typu stanowiska?!

2. Powód osobisty – przyjemność

Zapewnienie sobie dobrego startu w życie profesjonalne to niewątpliwie rzecz bardzo ważna, ale może stać się problemem, gdy poczujemy się zmuszeni do zdawania przedmiotów, które kompletnie nas nie interesują. Znasz na pewno tę niechęć i brak motywacji towarzyszące uczeniu się nielubianego przedmiotu. W przypadku historii sztuki nauka staje się bardzo często pasją, a wiedza właściwie sama wchodzi do głowy. Oczywiście nie wszystkich interesują wszystkie okresy sztuki, co jest całkowicie normalne, ale z doświadczenia mojego i moich uczniów wiem, że prędzej czy później każdy trafia na swojego konika!
Co więcej, mimo że i w nauce historii sztuki pojawiają się czasem przeszkody, jak np. duża liczba dzieł do zapamiętania, konieczność zwracania uwagi na niektóre daty etc., satysfakcja płynąca z umiejętności swobodnego rozpoznania stylu czy artysty rekompensuje wszystko. Już nigdy nie będziesz potrzebować przewodnika na wakacjach, a Twoi przyjaciele i rodzina będą zachwyceni i pełni podziwu!

3. Powód „ekscentryczny” – postaw na oryginalność

Z roku na rok liczba osób wybierających historię sztuki na maturze powoli rośnie, jednak jest to, i zawsze będzie, przedmiot zdecydowanie mniej popularny niż masowo wybierane historia czy WOS. Decydując się na zdawanie historii sztuki wybierasz oryginalność, a to, zwłaszcza w obecnej sytuacji rynkowej, popłaca!
Co to oznacza w praktyce? Nawet jeśli nie wybierzesz kierunku studiów związanego ze sztuką i szeroko pojętą kreatywnością, znajomość historii sztuki zawsze pozostanie Twoim atutem, czymś co Cię wyróżni z tłumu, a być może nawet pomoże przykuć uwagę rekrutera lub przyszłego pracodawcy. Nawet jeśli historia sztuki pojawi się wyłącznie jako dodatek w rubryce „Zainteresowania”. Czasem taki detal potrafi wiele zmienić, a fakt, że w pewnym momencie Twojego życia i edukacji poświeciłeś się studiowaniu historii rozwoju form artystycznych świadczy o  Twojej niebanalności i otwartości umysłu.
Podsumowując, nieważne, czy historia sztuki kusi Cię z przyczyn praktycznych czy „romantycznych” (są przecież tacy, którzy zdają ją wyłącznie dla przyjemności!), czy chcesz dzięki niej podbić świat grafiki komputerowej czy po prostu zaimponować dziewczynie/chłopakowi w trakcie zwiedzania jednej z europejskich stolic, uwierz mi – TO DOBRY WYBÓR. Nie spotkałam jeszcze nikogo kto by go żałował!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gatunki i rodzaje malarstwa